Nu am aruncat ghetele; acum le-am reluat din cuiul în care erau puse!

Giganții Vărăști - Spicul Izvoru: 2-1
Giganții Vărăști – Spicul Izvoru: 2-1

Giganții Vărăști a învins pe Spicul Izvoru cu 2-1 în etapa 22 a Ligii a 4-a Giurgiu, Seria Sud, sâmbătă, 29 aprilie.

Este o victorie dorită și așteptată, venită după trei înfrângeri dureroase, o victorie care relansează echipa din Vărăști, dându-i un nou suflu…

Un suflu nou dat de oameni vechi, bătrâni (cuvinte folosite aici cu sens apreciativ), oameni care deși puseseră cândva ghetele în cui, cum se spune în fotbal, nu le-au aruncat iar acum le-au repus în picioare, chiar și doar pentru a da un exemplu mobilizator mai tinerilor coechipieri.

”La vârsta la care mulți au pus deja ghetele în cui sunt unii care au curajul să redebuteze, și asta doar datorită ”microbului” numit FOTBAL… este foarte greu să scapi de acest microb căci odată ce l-ai luat nu te mai scapă de el toate tratamentele din lume”, mi-a spus Cătălin Ilie, de la Giganții Vărăști.

”Cât de frumoasă este viața când se învârte în jurul fotbalului și când la vârsta de 41 de ani te reapuci de fotbal, ca jucător, chiar dacă eu am făcut-o mai ales pentru a demonstra celor mai tineri că se poate, pentru a-i mobiliza, pentru a le oferi suport și încredere în forțele lor.

A fost o perioadă grea pentru Giganții Vărăști, am pierdut câțiva jucători de bază ai echipei, pe care i-am înlocuit cu jucători foarte tineri, talentați și promițători.
Tocmai pentru a-i mobiliza pe aceștia și a le arăta că nimic nu este imposibil atunci când îți dorești cu adevărat, sâmbătă am intrat și eu în teren, alături de ei.

După trei meciuri care au însemnat un adevărat dezastru pentru noi, mai mult pentru moralul nostru, sâmbătă am obținut o victorie dorită și așteptată dar și foarte muncită căci Spicul Izvoru nu este deloc o echipă comodă; aș putea spune chiar că m-a surprins și pe mine deși nu sunt unul dintre cei ușor impresionabili.

La pauză scorul era egal, 0-0 dar după pauză oaspeții au deschis scorul; golul lor, în loc să ne ia piuitul, cum se zice în fotbal, a fost scânteia care a aprins flacăra ambiției și ne-a înzecit efortul dar și dorința de victorie.
Am câștigat cu 2-1, ultimele 30 de minute ale partidei fiind de-a dreptul fulminante.

Pentru orgoliul meu personal, dați-mi voie să spun că sâmbătă am jucat precum Rapidul pe vremuri, SINGURI ÎMPOTRIVA TUTUROR!”, a încheiat Cătălin Ilie, jucător la Giganții Vărăști (îl menționez acum și aici în această calitate, convins fiind că îi va face plăcere).

În urma acestei etape Giganții Vărăști se află pe locul 5 în Seria Sud, cu 31 de puncte iar Spicul Izvoru pe locul 9, cu 26 de puncte, în coborâre față de etapa trecută.