Nu ne-a plăcut vremea dar victoria ne-a mai încălzit!

Real Colibasi

AS Real Colibași a învins cu 4-3 pe AS MV Călugăreni sâmbătă, 13 aprilie, în etapa 20 a Seriei Sud a Ligii a 4-a Giurgiu la fotbal.

În urma acestei etape Real Colobași se află pe locul 11, cu 21 de puncte iar MV Călugăreni pe locul 14, cu 7 puncte.

Dacă cineva își imaginează că o partidă disputată între echipe aflate în partea de jos a clasamentului este lipsită de interes, de nerv sau de ambiții (chiar și orgolii), se înșeală amarnic; O partidă între echipe aflate în aceste poziții este poate mai animată decât una în care fiecare dintre ele ar fi întâlnit liderul, spre exemplu.

Vremea a fost urâtă sâmbătă, a plouat, a fost frig, a bătut vântul… Dar…

”Astăzi am avut parte de o vreme care cu siguranță multora nu le place… Mie însă îmi place o asemenea vreme pentru că acum, în aceste condiții se văd bărbații adevărați, se văd cei care iubesc cu adevărat fotbalul, cei pentru care ”câțiva stropi de ploaie” nu pot constitui un obstacol în calea pasiunii lor!”, mi-a spus chiar după meci Marius Alexe, de la Real Colibași.

”A fost un meci greu, pot spune, cel puțin din cauza vremii nefavorabile însă terenul de la Colibași azi a fost mai bun decât cel de pe Arena Națională.

Echipa cu care am jucat, MV Călugăreni, s-a dovedit a fi una foarte ambițioasă și dornică de victorie, animată probabil de dorința de a scăpa de locul de ”lanternă” a seriei.
Noi, cei din Colibași, am intrat motivați în teren și ne-am năpustit, efectiv, peste adversar dar din păcate am avut parte numai de cornere… Corner după corner… până când Dumitru Cristian a rupt blestemul cornerelor și a înscris direct din corner, cu un șut splendid, deschizând scorul.

La doar câteva minute tot Cristian a majorat scorul, înscriind cel de-al doilea gol.

A urmat o clipă de neatenție din partea noastră, luați de euforia celor două goluri probabil, și oaspeții au înscris, cu un șut frumos din interiorul careului nostru.
Până la pauză noi am mai înscris un gol, prin Coamă, după o cursă de neoprit a acestuia din postura de fundaș stânga.
3-1 a fost la pauză.

După pauză, încă de la începutul celei de-a doua reprize, jocul a arătat altfel; oaspeții au reușit să egaleze în mai puțin de 10 minute.
În minutul 90 Mihai Jay ne-a readus în avantaj cu un șut imparabil, de la 20 de metri, mingea ajungând în plasa laterală a porții celor din Călugăreni.
4-3 a fost scorul final, într-o partidă care nu avea cum să nu placă celor prezenți la teren, nu foarte mulți, așa cum ne-am fi dorit însă vremea rea nu a ținut deloc cu fotbalul.”

PS. Aproape toți componenții echipei, care la ora 17.00 erau în teren, au venit direct din solariile în care legumele sunt gata pentru a fi culese și trimise către piețe… Roșiile au dat în pârg și culesul lor nu mai suferă amânare însă fotbalul nu le-a dat pace și au lăsat totul baltă (nu chiar baltă căci familia a rămas la datorie) și au alergat la teren, acolo unde ”marea lor iubire” îi aștepta!