Nu s-a dovedit cine este mai bun dar cei din Singureni consideră că au pierdut!

Echipa din Singureni rămâne pe primul loc

a terminat la , 1-1, partida desfășurată în compania echipei sâmbătă, 11 noiembrie, în etapa a 12 a Seriei Nord a Ligii a 4-a Giurgiu.

După cum spuneam și în cronica etapei, partida a fost așteptată cu maxim interes atât de către membrii celor două grupări dar și de către mulți alți iubitori ai fotbalului giurgiuvean.

Ambele echipe au abordat partida cu dorința, mărturisită mai mult sau mai puțin, de a arăta cine este mai bun. Rezultatul final a arătat cum nu se poate mai bine cine este cu adevărat mai bun în !
Ambele echipe s-au dovedit, cel puțin până acum, la fel de bune, la fel de ambițioase, ambele fiind piloni de bază ai fotbalului giurgiuvean nu doar în seria lor și este din ce în ce mai evident că ambele vor avea un cuvânt greu de spus la finalul acestei ediții de campionat, în play-off și, de ce nu, la promovare.

1-1 af fost, după cum spuneam, scorul final, într-o partidă foarte disputată și urmărită cu sufletul la gură până în ultimul minut de către suporterii ambelor echipe.

Imediat după meci am stat de vorbă cu Cristian Răgălie, manager sportiv al AS Singureni, care mi-a spus câteva cuvinte despre partidă; iată-le:

”Chiar dacă astăzi am reușit doar un egal echipa noastră a făcut din nou un meci foarte bun, dovedind încă odată că locul de lider al seriei este pe deplin meritat, în ciuda multor cârcotași.

Primele minute ale meciului pot spune că au fost de tatonare după care băieții noștri au pus stăpânire pe meci și doar ghinionul a făcut ca scorul la pauză să fie egal, după ce am ratat două bare.

După pauză inițiativa ne-a aparținut în continuare și am deschis scorul ca o consecință firească a jocului bun făcut de întreaga echipă.
Nu am reușit să majorăm scorul, nu am reușit să ne desprindem și cum întotdeauna ocaziile ratate se răzbună, în ultimul minut regulamentar de joc gazdele au reușit egalarea, ajutați de mult noroc, aș spune.

Pentru noi acest egal este cât o înfrângere, având un gust la fel de amar; am ratat mult dar în fotbal se pun doar mingile introduse în poartă.
Că ”am pierdut” a demonstrat-o cum nu se poate mai clar marea bucurie a echipei gazdă prilejuită de acest egal; cred că asta spune multe și că ei au considerat rezultatul de azi o victorie.

În rest ce pot să mai zic? Felicitări băieți, doar ghinionul a făcut ca astăzi să nu câștigăm!
Felicitări și brigăzii de arbitri!”, a mai spus Cristian Răgălie, managerul sportiv al AS Singureni.

După această etapă, a 12-a în Seria Nord, ambele echipe rămân la egalitate de puncte, 26, Singureniul continuând pe primul loc, cu un golaveraj mai bun. Singureniul are însă și un meci mai puțin, fapt care, pentru forma actuală a echipei, nu poate fi decât un avantaj, o victorie în acest meci lămurind multe lucruri.