O victorie mare și o bucurie și mai mare la Florești!

Bucurie mare la Floresti!

Avântul Florești a câștigat cu scorul de 2-0 partida disputată în compania echipei Bolintin Malu Spart sâmbătă, 16 noiembrie, în etapa a 13-a a Seriei Nord a Ligii a 4-a Giurgiu la fotbal.

Avântul Florești este într-o perioadă foarte bună, în evidentă revenire de formă, fiind la cea de-a șasea victorie consecutivă după o serie cam tot la fel de lungă de nereușite.

Este mai mult decât evident că ceva s-a întâmplat la Florești… Unele surse spun că după incidentul din partida cu Bolintin Deal toți iubitorii fotbalului din localitate, staff, jucători și chiar autorități ar fi sunat mobilizarea generală. Cert este că toți regretă acel nefericit eveniment (un spectator a pătruns în teren) și că apropiații echipei, președinte, antrenori, sponsori au evitat să vorbească despre aceasta, regretând cele întâmplate.

Revenind însă la lucrurile frumoase, la frumusețea fotbalului, după această etapă, etapă în care au obținut cea de-a șasea victorie consecutivă, cum ziceam, Avântul Florești a urcat pe locul 6.
Victoria în sine a fost importantă dar mult mai important a fost ceea ce s-a întâmplat în tribunele stadionului din localitate și, mai ales, în sufletele iubitorilor fotbalului din Florești.

Atmosfera a fost una incendiară!
Nu am fost la acel meci însă chiar mi-aș fi dorit să fiu! Am văzut multe imagini de acolo, filmulețe și afirm (sigur, existând posibilitatea de a mă înșela, lucru care nu m-ar întrista ci dimpotrivă, dacă veți înțelege ce vreau să spun) că o asemenea bucurie rar mi-a fost dat să văd pe un teren de Liga a 4-a.

Am stat de vorbă cu mai mulți dintre cei care au fost prezenți la acest meci, Florești – Bolintin Vale; am ales să consemnez discuția cu principalul artizan al evoluției actuale a echipei, antrenorul Vali Leanca, deși acesta a ținut să menționeze în mod expres că meritul său nu este mai mare decât al celorlalți care se ocupă de echipă: Marian Dumitrache, Dumitru Bărbuț (Danni Dumy), Daniel Săraru și Constantin Pantazi, omul cu banii.

”Partida aceasta a fost animată de ambiții foarte mari din partea ambelor echipe”, mi-a spus Vali Leanca. ”Jocul a fost puțin cam tacticizat, mai ales că noi am dat gol în secunda 30.
După gol am făcut un joc de așteptare, fără prea multe ocazii dar cu determinare foarte mare din partea ambelor echipe.

Noi am stat foarte bine în teren, pe fazele de apărare jucătorii mei au respectat exact ce am pregătit miercuri seară și ce am stabilit la ședința tehnică de dinaintea meciului.
Bolintinul, o echipă cu jucători valoroși, a venit peste noi însă am absorbit presiunea ”valului”, zic eu, foarte bine, fără mari probleme.

Încă din prima repriză ei au rămas în 10 oameni, unul dintre jucătorii lor luând 2 cartonașe galbene; după aceasta la noi s-a instalat relaxarea. și le-am cedat posesia.
La pauză am vorbit cu băieții, încercând să-i remontez; în repriza a doua jocul a arătat cam la fel până la golul nostru de 2-0.
A fost momentul în care ei s-au deschis mai mult și au apărut ocazii mari ale noastre.
Golurile au fost marcate de către Mirel Dumitru și Răzvan Dumitrescu.
Aproape de minutul 90 oaspeții au ratat o lovitură de la 11 metri, executată de Vali Lupu.
Cam acesta a fost meciul, cam asta a fost în teren.

Tribunele au fost pline

Vreau însă să menționez în mod deosebit atmosfera din tribune, care a fost una incendiară!
Pentru noi publicul a fost al doisprezecelea jucător.
Spectatorii au cântat și ne-au încurajat încă de la încălzire și până după masa pe care o luăm împreună de fiecare dată după terminarea meciului.

În numele echipei mulțumim galeriei și tuturor oamenilor din Florești care ne susțin iar pe cei care ne tot critică îi invităm să vină alături de noi, eu și toți ceilalți fiind deschiși la dialog și dispuși să le explicăm tot ce vor să afle în legătură cu echipa de fotbal.

Meciul acesta, prin încrâncenare, determinare, ambiția nemăsurată cu care s-a jucat, atmosfera de mare derby, fair play-ul de care au dat dovadă jucătorii, atitudinea arbitrilor, a fost unul mult peste nivelul Ligii a 4-a și chiar al Ligii a 3-a.

Doar câteva cuvinte mai vreau să spun! Referitor la parcursul nostru de până acum, după ce am început dezastruos campionatul ne-am revenit și în ultimele 6 etape avem 6 victorii, fapt ce ne arată că suntem pe drumul cel bun și sperăm să o ținem tot așa.
este foarte important, este demn de menționat că lotul nostru la acest meci a fost compus din 20 de jucători (doar 2 au lipsit), dintre aceștia majoritatea fiind tineri din comuna Florești-Stoenești.
Sunt jucători interesanți, de viitor, care pot face saltul către Liga a 3-a, de ce nu.
Evoluția constantă este tot ce au nevoie, cred eu.”