Pandurii – Astra: 1 – 1; giurgiuvenii se îndepărtează tot mai mult de obiectiv

Pandurii - Astra: 1 - 1; giurgiuvenii se îndepărtează tot mai mult de obiectiv

Astra a terminat la egalitate partida cu Pandurii Târgu Jiu, cu scorul de 1 – 1, disputată joi seara, 9 aprilie, partidă ce a contat pentru etapa a 25-a a Ligii I la fotbal.

În tur Astra a câştigat cu 2-1; în partida de joi Astra a venit după o înfrângere acasă şi după o perioadă în care de 8 partide nu a mai câştigat în deplasare; dacă la toate acestea adăugăm şi incertitudinea creată de situaţia patronului, putem afirma că moralul echipei nu este tocmai unul bun.

Efortul depus în teren şi dorinţa de victorie nu au fost suficiente pentru giurgiuveni, scorul realizat în partida de azi nefiind tocmai unul favorabil pentru obiectivele acestora. Pe teren, lucrurile au evoluat astfel:

Minutul 9: Budescu şutează puternic dar mingea trece peste poartă, o ocazie bună creată de preluarea unei mingi respinse de apărarea gorjenilor.
Minutul 22: Spătaru a primit cartonaş roşu, după un atac cu talpa înainte, la mijlocul terenului, asupra lui Elton da Silva; Astra rămâne în 10 oameni
Minutul 23: ocazie uriaşă pentru Astra, Budescu şutează de la mijlocul terenului dar portarul Gliwa respinge mingea de sub bară; spectatorii văzuseră deja gol.
Minutul 42: Budescu este înlocuit cu Enache
Minutul 56: Astra reclamă un penalty, un şut al lui Florescu ar fi fost oprit de Cordoş în careu, cu mâna
Minutul 68: Gol pentru Pandurii, Cordoş marchează cu o lovitură de cap dintr-o centrare a lui Eric; Silviu Lung nu a putut face nimic la această fază
Minutul 78: Pandurii ratează o ocazie mare, un gol aproape făcut pe care doar o intervenţie spectaculoasă a lui Lung l-a evitat
Minutul 86: Gol Astra, Takayuki Seto şutează puternic şi egalează, marcând un gol de senzaţie; şutul său, din prima, de la marginea careului, nu u poate fi apărat de portarul gazdelor, rămas mască
Minutul 90+4: fluier final în partida Pandurii – Astra, 1 – 1

A fost o partidă în care giurgiuvenii au avut câteva ocazii, dar parcă şi mai multe au avut gorjenii, cel puţin în a doua repriză; intervenţiile spectaculoase ale lui Lung au salvat echipa oaspete din câteva situaţii în care spectatorii din tribune vedeau deja gol.
Egalul acesta nu este tocmai ce şi-ar fi dorit Astra şi o îndepărtează tot mai mult de obiectivul său; optimist vorbind, un egal în deplasare e totuşi bun.

Echipele de start au fost
Pandurii: Gliwa – Unguruşan, Cordoş, Vasiljevic, Momcilovic – Anton, Elton – Buleică, Nistor, Răduţ – Matulevicius
Astra: Lung jr. – L. Rus, Găman, Yahaya, J. Morais – Seto, Florescu – Chiţu, Budescu, Spătaru – Fatai