Pregătirea se apropie de final; rezultatele se vor vedea cu adevărat în retur

AS MV Calugareni este gata pentru retur

AS MV Călugăreni a terminat la egalitate, 2-2, partida amicală disputată în compania echipei Sport Team Bucureşti duminică, 17 februarie, de la ora 12.00 pe terenul din Călugăreni, în prezenţa unui public dornic să vadă progresele echipei locale.

M-a întrebat cineva de ce tot scriu despre echipa din Călugăreni!
Ei bine, voi continua să scriu, o voi face de ori de câte ori voi avea ocazia, voi urmări chiar cu mult interes evoluţia celor din Călugăreni întrucât consider că ceea ce se întâmplă acum acolo ar putea fi un exemplu de bune practici în fotbal, un exemplu cât se poate de elocvent că munca în echipă este principalul factor care poate aduce rezultate bune. Talentul, cel dat de Dumnezeu, este util dar fără muncă pe brânci, fără muncă în echipă, rezultatele pot fi doar cele pe care Călugăreniul le-a avut în tur.

Situaţia este cu totul alta acum la echipa de fotbal din Călugăreni; conducerea s-a apropiat de echipă, antrenorii, Marius Iorga, la seniori şi Dorel Chiran, la juniori, scot untul din jucători dar şi jucătorii au înţeles ce se vrea de la ei şi nici nu crâcnesc atunci când sunt alergaţi până iese apa din ei la antrenamente…

Se fac antrenamente serioase la Calugareni

Căci da, chiar se fac antrenamente serioase la Călugăreni. Nu atât cât şi-ar dori antrenorii, căci jucătorii nu sunt profesionişti, fotbalul fiind pentru ei doar o activitate de timp liber şi timpul liber este rar la un familist.

“Suntem pe ultima sută de metri cu pregătirea”, mi-a spus Marius Iorga, antrenorul AS MV Călugăreni. “Acesta a fost cel de-al cincilea amical disputat; până la reluarea campionatului mai vom disputa unul.
În acest moment putem vorbi despre o ECHIPĂ aici, la Călugăreni. Băieţii sunt pregătiţi şi au o mare foame de puncte! Deabia aşteptăm să vedem cum vom fi în partidele oficiale.
Amicalele sunt utile dar nu e ca în oficiale!

Imagine de grup, dupa amical

Echipa pe care am întâlnit-o de această dată, Sport Team Bucureşti, s-a dovedit a fi una ambiţioasă şi bine pregătită.
Noi am deschis scorul în minutul 17 prin mijlocaşul Cosmin Zaharia; până la finalul primei reprize am fost egalaţi.
După pauză am reuşit să înscriem cel de-al doilea gol printr-o lovitură de cap a lui Flavius Paraschiv, la o preluare cu capul în uurma executării unui corner.
Am fost iarăşi egalaţi, tot spre finalul reprizei, după o lovitură liberă de la 16 metri, executată impecabil de oaspeţi.

A fost o partidă utilă dar şi relaxantă, atât pentru jucători cât şi pentru spectatori, aduşi la teren de curiozitate dar şi de vremea foarte frumoasă.

Dorinţa şi obiectivul nostru este să câştigăm cât mai multe puncte în retur.”