Prietenia și respectul reciproc ar trebui să fie calități mai presus de oricare altele la nivelul fotbalului nostru!

Este asa de usor să fim prieteni!

Bolintin Deal a învins cu 3-2 pe Bolintin Malu Spart sâmbătă, 2 noiembrie, în etapa a 11-a a Seriei Nord a Ligii a 4-a Giurgiu.

În urma acestei etape Bolintin Vale se află pe locul 2, cu 25 de puncte iar Bolintin Deal pe locul 3, cu 23 de puncte.

Până acum Bolintin Vale a fost una dintre echipele care și-au asumat clar intenția/dorința de a ajunge la play-off și de a merge mai departe, Liga 3 fiind un obiectiv despre care vorbește cu încredere.
Bolintin Deal nu a vorbit prea des și mult despre obiectivul său însă, după partida aceasta, Relu Vlad mi-a spus cât se poate de tranșant: ”Sigur că ne gândim la play-off, sigur că ne dorim un parcurs cât mai bun însă suntem realiști, foarte realiști și ne gândim că mai este mult până la finalul campionatului și că în fotbal se poate întâmpla orice!”

L-am rugat pe Relu Vlad, antrenorul celor de la Bolintin Deal, să-mi spună câteva cuvinte despre partida de sâmbătă; iată ce mi-a spus acesta:
”Așa cum deja multă lume se aștepta, meciul acesta a avut o încărcătură aparte ținând cont de rivalitatea dintre noi!
În primul rând și înainte de toate vreau să îmi felicit echipa (lotul pe care l-am avut la dispoziție pentru meciul acesta) pentru modul în care s-au dăruit, pentru atitudinea pe care au avut-o.

A fost un meci foarte intens, încrâncenat, aș zice, cu multe ocazii de poartă, cele mai mari fiind de partea lor, trebuie să recunosc. Dacă scorul ar fi fost 3-1, 4-1 în minutul 50, pentru oaspeți mă refer, cred că nu se supăra nimeni de la noi. Adevărul este adevăr!

Dar în fotbal ocaziile ratate se răzbună, acesta fiind un adevăr de multe ori verificat! Așa a fost și în acest meci.
Am fost conduși cu 1-0 de prin minutul 15 dar până la pauză am reușit să egalăm prin Ionuț Lițoiu; a fost 1-1 la pauză și eram oarecum mulțumiți. După pauză a început spectacolul.

Rar mi-a fost dat să văd o echipă care trage la play-off să joace cu mingi așa lungi cum au făcut adversarii noștri.
Golul 2 al nostru a venit firesc, aș zice, după o fază splendidă, Constantin Cristian reușind să preia mingea dintr-o centrare perfectă a lui Ionuț Lițoiu și să o introducă în poartă. Cel de-al treilea gol a fost înscris de către Iordan Mihai, la 10 minute după al doilea, dintr-o lovitură liberă spectaculoasă, cum rar vezi la acest nivel.

Cam aceasta ar fi despre spectacolul fotbalistic în sine! Păcat însă că fotbalul nostru nu se rezumă doar la asta!”

Și ar fi fost perfect ca aceste câteva consemnări să se oprească aici; dar, așa cum zicea și Relu Vlad, lucrurile frumoase, prietenia, respectul reciproc, calități care ar trebui să guverneze fotbalul mai ales când acesta este jucat între două echipe ale unor localități surori, sunt umbrite de fapte reprobabile, comise poate fără intenție ci doar ca izbucniri de ”bărbăție” din partea unora…

”A fost un adevărat circ după meci”, mi-a spus Relu Vlad. ”Circ început, aș zice, chiar în timpul meciului.
Arbitrii au condus meciul foarte bine; aș putea spune că ar fi trebuit eliminați câțiva jucători de-ai lor pentru înjurături grosolane la adresa arbitrilor însă este o părere subiectivă, un punct de vedere, așa cum subiectivă credem că este și solicitarea celor din Bolintin Vale de a fi recuzați arbitrii din alte județe la jocurile lor.
De trei etape au arbitri de la alte județe… brigăzi din Dâmbovița… De ce tocmai când pierd se declară nemulțumiți? Probabil că or avea nemulțumirile lor, este dreptul lor, fiecare are dreptul la opinie dar ce vină avem noi?

V-am trimis câteva poze cu ușa vestiarului spartă și cu doi răniți, jucători de la Bolintin Deal, unul cu o fractură de rotulă, celălalt cu ruptură de ligamente.

Avem un stadion, o bază sportivă cum puțini, foarte puțini se pot lăuda în acest județ că au… de Liga 2…
Cei de la Bolintin Vale, unii dintre ei, înainte de meci ne-au zis: ”…auzi domne, ai apă caldă la vestiare?” Sigur că este normal să ne dorim astfel de condiții dar când te duci în deplasare și te dezbraci în condiții mizere, având grijă să nu te mănânce șobolanii și păianjenii, cum e? Iar ei ne-au luat la mișto că nu avem apă caldă… Și s-au răzbunat pe ușa vestiarului.

Picioare rupte si usi sparte

Este trist că se întâmplă astfel de scene care umbresc un joc pe care noi l-am considerat frumos, pe placul spectatorilor sub aspectul spectacolului fotbalistic.
Vreau să le mulțumesc în mod deosebit spectatorilor prezenți la stadion, faptului că ne-au încurajat pe tot parcursul partidei și, de asemenea, vrem să le mulțumim și oficialilor din Bolintin Deal pentru sprijinul permanent pe care ni-l acordă”, a încheiat Relu Vlad.

PS. Ca întotdeauna fac precizarea că pagina mea este deschisă oricărei opinii.