Prima victorie! Chiar dacă a fost într-un amical este foarte importantă pentru noi

ASMV Calugareni - prima victorie
ASMV Calugareni – prima victorie

În această perioadă, profitând și de vremea frumoasă toate echipele de fotbal giurgiuvene (sau cel puțin marea majoritate) se pregătesc intens, susținând meciuri ori de câte ori au ocazia.

AS MV Călugăreni, una dintre echipele despre care am mai scris, a susținut un meci amical în compania echipei Pro Gostinu duminică, 3 februarie, în deplasare.
În această partidă, amicală, repet, a fost consemnată prima victorie a celor din Călugăreni, o victorie venită după un tur de campionat în care aceștia nu au reușit să câștige măcar un punct.

Se pare că un vânt de primăvară bate dinspre Călugăreni, un vânt iscat de ambiția jucătorilor dar, mai mult ca sigur, și de noul staff tehnic al echipei.
Nou veniții în acest staff sunt Lucian Dincă, directorul sportiv, Marius Iorga, antrenorul seniorilor și Dody Dorelian, antrenorul juniorilor. Toți trei au pus umărul (cunoștințele și priceperea) la treabă și sunt hotărâți să aducă un suflu nou în fotbalul din Călugăreni. Împreună cu fotbaliștii, evident, căci fără cei din teren poate să dea stafful ture de pistă până nu mai poate!

”Suntem în plin sezon de pregătire”, mi-a spus Marius Iorga, antrenorul seniorilor; ”Duminică am întâlnit în deplasare echipa Pro Gostinu. Terenul a fost bun, vremea ideală pentru fotbal așa că am trecut la treabă.

Am început mai slăbuț partida, gazdele au deschis scorul însă la puțină vreme mijlocașul nostru Cosmin Zaharia ne-a adus egalarea.
Pe finalul primei reprize am preluat conducerea în urma unei lovituri de la 11 metri, transformată de către căpitanul echipei, Flavius Paraschiv. Am intrat în avantaj la pauză.

În cea de-a doua repriză au mai marcat pentru noi Cristian Achim, de 3 ori și Cosmin Văduva. Scorul final a fost 6-1 pentru noi.
Dar nu scorul este foarte important; dimensiunea acestuia este doar un semnal că suntem pe drumul cel bun.

Am avut mai mulți jucători în probe și încă lucrăm la omogenizarea lotului.
Noi, conducerea echipei, suntem încrezători în forțele noastre și sperăm ca la reluarea campionatului să fim în formă maximă și să câștigăm cât mai multe puncte în retur.

Mulțumim și pe această cale gazdelor, celor de la Pro Gostinu, pentru primire și organizare, o echipă bună și ambițioasă căreia îi dorim baftă în retur.”