Rezultate înregistrate în Cupa României, faza județeană

Rezultate înregistrate în Cupa României
înregistrate în Cupa României (Foto: Adrian Raduca)

Prima fază a etapei județene a Cupei României s-a disputat miercuri, 27 septembrie, cu începere de la ora 16.30.

22 de echipe giurgiuvene au participat în această primă fază, 16 din Liga a 4-a și 6 din Liga a 5-a.

Două partide au atras atenția în urma tragerii la sorți: una, Mihăilești cu Mihai Bravu datorită valorii apropiate a acestora (deși gurile rele spun că Mihai Bravu este departe de ce a fost în sezonul trecut) iar cealaltă datorită rivalității tradiționale a echipelor, respectiv Bolintin Vale și Bolintin Deal.

Mihăileștiul a condus cu 4-0 până în minutul 65; cei din Mihai Bravu au avut o revenire spectaculoasă și la scorul de 4-3 au ratat câteva ocazii uriașe.

Echipa din Bolintin Vale a câștigat fără emoții, la un scor comod, identic cu cel din campionat, în fața celor din Bolintin Deal.

În celelalte partide rezultatele erau previzibile deși în fotbalul giurgiuvean nimic nu mai este previzibil!
Poate doar numărul mic de goluri înscris de Dunărea Giurgiu ar putea fi considerat o surpriză însă, repet, nimic nu mai surprinde în fotbalul giurgiuvean

Desfășurarea meciurilor în cursul săptămânii a făcut ca numărul spectatorilor să fie foarte mic, fapt care parcă te face să te întrebi care este rostul acestei competiții la acest nivel…

Iată care au fost rezultatele înregistrate în meciurile disputate miercuri, 27 septembrie:

Unirea Joița – Avântul Florești: 0 – 3

La egalitate după 90 de minute învingătoarea s-a stabilt prin lovituri de departajare; singurul caz a fost în partida Progresul Valea Dragului – Real Colibași