Rezultate şi clasament etapa a 23/26-a, Liga 4 Giurgiu, 6 mai

Clasamentul Seriei Nord Liga 4 Giurgiu, dupa etapa 26

Etapa a 23/26-a a Ligii a 4-a Giurgiu s-a desfăşurat sâmbătă, 6 mai, pe terenuri mustind de apa de la ploaia căzută din abundență în noaptea trecută.

A fost o etapă cu câteva meciuri interesante, care merită comentate și despre care voi reveni cu articole separate.

În Seria Sud (etapa 23) se pare că s-a încheiat cursa pentru ocuparea locurilor de play-off; cu trei etape înainte de final chiar dacă teoretic este posibil orice, practic este greu de crezut (aproape imposibil) că Mihai Bravu și Dunărea Giurgiu și-ar mai putea pierde pozițiile în clasament.

Echipa din Vărăști este la a doua victorie consecutivă, dând semne de serioasă revenire; astăzi a învins fără probleme echipa din Frătești, cu un scor comod și continuă pe locul 5 în Seria Sud, un loc onorabil.
Nu la fel de onorabil este penultimul loc, cel pe care se află echipa din Frătești.

Real Colibași a învins pe Unirea Izvoarele în deplasare; echipa din Colibași este la cea de-a cincea victorie consecutivă însă, din păcate, revenirea sa a fost una târzie și niciun efort nu o mai poate urca pe podium, cel mai bun loc pe care l-ar putea ocupa la finalul campionatului ar fi 4.

Mihai Bravu a învins fără probleme la Prundu după cum fără probleme a învins și Dunărea Giurgiu, pe teren propriu, echipa din Izvoru.

În Seria Nord (etapa 25) cursa pentru locurile de play-off este în plină desfășurare și este posibil ca ea să se încheie doar odată cu încheierea campionatului, lucru deloc rău, dealtfel, pentru spectacolul fotbalistic.

Bolintin Deal a învins pe Unirea Joița în doar 5 minute de joc! Meciul s-a întrerupt în minutul 5, la scorul de 1-0, din cauză că oaspeții au rămas în 6 oameni și arbitrul a oprit partida.

Avântul Florești a învins acasa pe Silver Inter Zorile într-un meci cu trei eliminați, doi de la gazde și unul de la oaspeți și pe un teren dificil, ca după multă ploaie.

Voința Toporu a învins la Bolintin Vale și continuă pe primul loc în Seria Nord; echipa din Toporu are însă un avantaj minim față de următoarea clasată și o așteaptă meciuri foarte grele, meciuri care vot determina și aspectul final al clasamentului în această serie

Clasamentul Seriei Sud Liga 4 Giurgiu, dupa etapa 23

Puteţi vedea detalii despre clasamente urmând linkurile, Clasamentul SUD, Clasamentul NORD şi despre meciuri și Rezultate, linkuri aflate şi în Meniul de sus.
PS. Rezultatele sunt centralizate cu ajutorul prietenilor de pe Fb, cărora le mulţumesc.