Rezultate şi clasament Liga 4 Giurgiu, etapa a 11-a, 14 noiembrie

Etapa 11 Giurgiu
Etapa 11 Giurgiu (Foto: Nicos)

Etapa a 11-a Ligii a 4-a Giurgiu s-a desfăşurat sâmbătă, 14 noiembrie, pe o vreme însorită dar cu vânt puternic.

În Seria Sud jocul cel mai aşteptat a fost cel dintre Mihai Bravu şi Malu, câştigat de gazde care, iată, confirmă afirmaţiile multora cum că ar fi singurii care pot da peste cap planurile Arsenalului şi Dunării Giurgiu.
Partida a fost una foarte disputată, cu multe faze spectaculoase de partea ambelor echipe dar şi multe intrări dure, una dintre acestea soldându-se cu o eliminare a unui jucător de la Malu.
Malu coboară pe locul doi şi distanţa dintre ea şi următoarele clasate se reduce simţitor şi orice răsturnare de situaţie este posibilă.
Imagini de la aceasta partidă puteţi vedea AICI

Valea Dragului câştigă al doilea meci consecutiv, de această dată în detrimentul celor din Prundu şi chiar pe terenul acestora; se pare că Valea Dragului este hotărâtă să revină din pasa proastă în care s-a aflat şi face tot posibilul pentru aceasta. Prundu pierde puncte preţioase în faţa unei echipe pe care se pare că a subestimat-o şi rău a făcut!

Dunărea Giurgiu a câştigat la Vedea, aşa cum era de aşteptat şi a revenit pe locul 1, de această dată “curat”, la puncte şi nu prin jocul golaverajului. La pauză scorul era 3-0 pentru giurgiuveni iar golurile au fost marcate de Fluerică – 5, Blaga – 1 şi Voinea – 1.
După meci l-am întrebat pe George Şanţmare care este starea de spirit a echipei şi cum vad ei cursa Arsenal-Dunărea; iată ce mi-a răspuns:
“Starea echipei este una, spun eu, bună, jucătorii o fac să fie bună datorită caracterului lor. Am băieţi cu mare caracter şi o foarte bună valoare individuală şi de grup. Sincer, ei nu vad nicio cursă între noi şi Malu, singura cursă este cu noi înşine. Jucăm să câştigam orice meci şi asta ne face mai puternici. Dacă o privim ca o întrecere, aceasta o va câştiga echipa care va avea un parcurs cat mai limpede, nu ştie nimeni de pe acum cine va câştiga; şi să nu uităm de Izvoarele şi Mihai Bravu care sunt echipe foarte puternice.”

Izvoarele a câştigat în deplasare la Oinacu, prin golurile marcate de Vrabie, Pârvu şi Asan. Datorită golaverajului rămâne pe locul 3 însă simţind în ceafă respiraţia fierbinte a celor din Mihai Bravu.

În Seria Nord Toporu a pierdut pe teren propriu partida cu Singureniul; pentru oaspeţi au marcat Dumitrescu, Nechita şi Stoian. Echipa din Singureni rămâne pe locul 3 şi se menţine în cursa de urmărire a ocupantelor primelor două locuri, aşteptând la cotitură, cum se zice în fotbal.

Floreştiul îşi continuă cursa de lider de necontestat, învingând pe teren propriu echipa din Ogrezeni, într-o partidă disputată cu sufletul la gură pentru gazde. Zmeii au condus în prima repriză, 2- 0 la pauză, au egalat floreştenii, zmeii au primit un penalty imediat după ce au fost egalaţi, a urmat egalarea la 3 şi în minutul 90, în delirul spectatorilor, Floreştiul a marcat golul victoriei.
A fost o partidă de zile mari, cu maximă dăruire din partea jucătorilor ambelor echipe, dovedindu-se mai buni de această dată cei din Floreşti care, la sfârşitul partidei, i-au aplaudat pe oaspeţi, lucru rar văzut pe un teren de Liga a 4-a (Giurgiu).

Buturugeniul a terminat la egalitate cu echipa din Bolintin, ambele echipe păstrându-şi locurile neschimbate în partea de jos a clasamentului.

Roata a câştigat intâlnire cu cei din Tântava, într-o partidă curată, fără durităţi, înscriind un gol foarte frumos din corner. Pentru Roata au marcat Filip Emanuel şi Voicu Marius Florin. Petrolul căştigă puncte preţioase dar rămâne pe acelaşi loc în clasament.

Mîrşa a câştigat pe teren propriu în faţa celor din Trestieni însă oaspeţii se plâng că le-ar fi fost anulate 3 goluri.

Iată rezultatele complete, înregistrate în cea de-a unsprezecea etapă, în cele două serii:

Clasamentul Seriei Sud dupa etapa 11

Puteţi vedea, urmând linkurile, Clasamentul SUD, Clasamentul NORD şi Rezultatele, linkuri aflate şi în Meniul de sus.
PS. Rezultatele sunt centralizate cu ajutorul prietenilor de pe Fb, cărora le mulţumesc.