Se apropie returul, s-au terminat pregătirile, suntem gata!

Energia Remus inainte de reluarea campionatului

Returul campionatului județean Giurgiu se apropie cu pași repezi; în Liga a 4-a ar fi trebuit să înceapă sâmbătă, pe 3 martie însă din cauza condițiilor meteo programarea inițială a fost contramandată, urmând ca prima etapă să se desfășoare sâmbăta viitoare, pe 10 martie.

Echipele giurgiuvene și-au încheiat pregătirea, la sfârșitul acestei săptămâni susținând ultimele amicale din pauza competițională (meciurile au avut loc chiar dacă vremea nu a fost tocmai potrivită).

”Sâmbătă, pe o vreme nu tocmai ok pentru fotbal, pe un teren acoperit cu zăpadă, am disputat un amical de pregătire în compania echipei ACS Pro Giurgiu, o echipă bună care a terminat turul în primele 5 locuri, o echipă nou promovată, ca și noi, cu ambiții la fel de mari ca și ale noastre”, mi-a spus Marius Iorga, managerul Energiei Remuș.

”Cu gândul la retur, dorind să atingem o formă cât mai bună, am zis că nu contează vremea și am intrat în teren.
Am început bine meciul, deschizând scorul prin noua noastră achiziție, Nikolas. Am majorat apoi prin Danciu, la pauză fiind 2-0 pentru Energia.

După pauză am ieșit relaxați de la cabine dar și cu câteva schimbări în echipă; relaxarea s-a dovedit a nu fi tocmai bună căci oaspeții ne-au egalat.
Victoria noastră a adus-o Mugurel Vrabie, cel care printr-o acțiune proprie de toată frumusețea a ajuns în fața porții adverse și a înscris golul victoriei.

A fost o victorie de moral pentru băieți chiar dacă meciul a fost unul amical, de pregătire.
Partida s-a desfășurat sub semnul fairplay-ului și nimeni nu a suferit vreun accident.
După meci, pe o vreme câinoasă, a venit cum nu se poate mai bine câte un pahar de vin fiert băut împreună cu partenerii de joc, băieții de la ACS Pro Giurgiu (buni băieți!).

Avem mare încredere în forțele noastre, echipa se află într-o formă bună și sperăm să avem doar rezultate bune în returul care va începe sâmbătă”, mi-a mai spus Marius Iorga, managerul echipei Energia Remuș.