Sferturile Cupei de iarnă la fotbal

Spectacol, pe gustul publicului
Spectacol, pe gustul publicului (Foto: Ad. Copăceni)

Cupa de iarnă la fotbal de sală, ediția a III-a, a continuat sâmbătă, 8 februarie, când s-au desfășurat sferturile de finală cu începere de la ora 11.00 în Sala Polivalentă din Giurgiu.

În urma unor evenimente petrecute la jocurile anterioare AS Singureni a fost exclusă din competiție, măsură contestată de către cei din Singureni dar rămasă definitivă și după întrunirea Comisiei de Apel a AJF Giurgiu.
Ca o paranteză, apreciez și salut hotărârea conducerii AJF, o poziție dorită de mulți apropiați ai fotbalului giurgiuvean, o atitudine despre care eu am tot scris de-a lungul timpului dar, lucru ironic, dezavuată chiar de către unii care (și) acum sunt în conducerea AJF.
Zic doar că niciodată nu-i târziu!!

Revenind la ce s-a întâmplat azi la Giurgiu:

Primul meci al zilei a fost cel dintre Dunărea Giurgiu și Spicul Izvoru, un meci așteptat cu interes prin prisma faptului că Dunărea Giurgiu (încă mai) este un etalon în fotbalul giurgiuvean, pe de o parte, iar Spicul Izvoru, având în vedere rezultatele anterioare, datorate unei evoluții foarte bune (este părerea multora dintre cei prezenți în sală) a fost cea mai bună echipă de până acum.
Izvorul nu s-a dezmințit nici azi, scorul, 7-2 în favoarea sa, eliminând orice urmă de îndoială asupra formei dar și determinării acestei echipe.

În cel de-al doilea meci s-au întâlnit echipele Victoria Adunații Copăceni și Viitorul Vedea, un meci care nu sugera vreo surpriză în privința câștigătoarei…
Adunații Copăceni este câștigătoarea grupei B, Viitorul Vedea a intrat în sferturi în urma eliminării Singureniului.
Victoria a învins Viitorul cu 3-0, într-un meci frumos, disputat cu fair play.

Cel mai echilibrat meci al sferturilor a fost cel dintre Energia Remuș și Rapid Clejani, și afirm asta având în vedere rezultatele anterioare dar și faptul că cei cu care am stat de vorbă au afirmat că atât Energia cât și Rapidul au venit la această competiție cu unii dintre cei mai buni jucători din lot și că ambiția celor două echipe a fost la cote maxime.
Meciul a fost unul echilibrat, cu accente dramatice spre final; cei din Clejani au ratat o lovitură de la 7 metri (echivalentul a 11 metri) în ultima fază a meciului.

În ultima partidă a zilei AS Iepurești, o echipă cu o ambiție cum rar se poate vedea, a învins pe Unirea Ghimpați într-o partidă frumoasă, disputată; victoria Iepureștiului a ridicat la cote și mai mari ambiția și speranțele acestei frumoase echipe și mulți spun că aceasta va fi surpriza acestei ediții a Cupei de iarnă.

Iată care au fost rezultatele înregistrate în sferturile Cupei de iarnă:

Spicul Izvoru – Dunărea Giurgiu: 7-2
Victoria Adunații Copăceni – Viitorul Vedea: 3-0
Energia Remuș – Rapid Clejani: 4-3
AS Iepurești – Unirea Ghimpați: 6-1

Duminică, 9 februarie, în semifinale se vor întâlni Spicul Izvoru cu AS Iepurești și în cealaltă partidă Victoria Adunații Copăceni cu Energia Remuș.
După aceste partide vom vedea finalistele.