”Spiritul Liber” 2019 a fost un kenyan; un alergător din Kenia a ajuns primul la Giurgiu!

”Free Spirit Run” la Giurgiu

Startul în ”Free Spirit Run” (”Alergarea Spiritului Liber”) a fost dat la ora 11.00 din Piața Libertății din Ruse; la ediția din 2019 a acestui eveniment participă aproape 200 de sportivi din 9 țări – România, Bulgaria, Marea Britanie, Kenya, Japonia, Ungaria, Polonia, Rusia și Italia.

În prezența unui numeros public sâmbătă dimineață. 28 septembrie, startul în așteptata competiție a fost dat la Ruse, în Piața Libertății iar finalul cursei a avut loc la Giurgiu, în Piața Unirii, lângă Turnul cu Ceas

După 44 de minute primul concurent a ajuns la Giurgiu, la locul de sosire în fața Teatrului ”Tudor Vianu”; câștigătorul din acest an a fost un alergător din Kenya, participant la categoria de vârstă 18-40 de ani.

Organizatorii semimaratonului ”Free Spirit Run” sunt Primăria Municipiului Giurgiu, Club Sportiv MUNICIPAL Dunărea, Club Dunav Ruse Bulgaria, Primăria Ruse și Federația Română de Atletism.