Steaua – Argeșul Mihăilești: 8-1 în primul meci din barajul de promovare în Liga 3

Steaua - Argesul Mihailesti
Steaua – Argesul Mihailesti

Steaua București a câștigat cu 8-1 partida susținută în compania Argeșului Mihăilești desfășurată sâmbătă, 1 august cu începere de la ora 18.00

A fost prima partidă din cele trei pentru promovarea în Liga a 3-a; echipa giurgiuveană mai are de disputat un meci, duminică, 9 august, cu echipa AS FC Bărăganul Ciulnița, campioana județului Ialomița.

Reamintesc faptul că în partida disputată pentru stabilirea campioanei județului Giurgiu Argeșul Mihăilești a învins pe Adunații Copăceni cu 5-3 (1-1, 2-2).

Privită din fotoliu, în HD, cu aerul condiționat funcționând și cu o bere rece în mână partida a părut una anostă, specifică Ligii a 4-a… Mai ales dacă ne referim la echipa giurgiuveană.

Când în urmă cu câteva zile spuneam că noi, giurgiuvenii, jucăm cu Steaua cineva mi-a atras atenția că acea echipă nu este Steaua! Știu și eu că nu este acea Steaua, MAREA Steaua, cea care pe 7 mai 1986 reușea cea mai mare performanţă a fotbalului românesc.
Dacă cei de atunci ar fi jucat azi cu cei de la Mihăilești tot ar fi câștigat, chiar dacă au 50-60-70 de ani!

Privită de pe marginea terenului, din căldura miezului de vară, partida a fost una foarte frumoasă, spectaculoasă, cu goluri multe spre deliciul spectatorilor prezenți la meci, majoritatea covârșitoare a acestora fiind suporterii Stelei.

Chiar nu am înțeles de ce mai-marii fotbalului și ai Guvernului consideră un lucru normal ca acei spectatori să stea înghesuiți în spatele porților, în afara terenului, decât să stea cu distanță între ei în încăpătoarele tribune ale cochetului stadion pe care s-a disputat partida.

Golul celor de la Mihăilești a fost înscris de Daniel Rotaru, în minutul 22.
În prima repriză Argeșul s-a descurcat onorabil, a luptat de la egal la egal, îndrăznesc să spun, cu cei de la Steaua.
În cea de-a doua repriză Argeșul a căzut, efectiv, sau poate că doar așa mi s-a părut mie. Și căldura a fost un factor care a contribuit din plin la epuizarea fizică dar, mai mult decât toate cred că motivația este determinantă.
Atâta vreme cât vom accepta ca o campioană județeană să nu difere cu nimic sau aproape cu nimic de echipele de la mijlocul clasamentului, 16 sau 18 câte vor fi acestea, nici pretențiile nu trebuie să fie prea mari.

Așa că azi, din fotoliu, cu o bere rece în mână am văzut 9 goluri, spectaculoase câteva dintre ele și nutresc speranța că în partida următoare Argeșul ne va arăta că este o campioană… A campionatului județean de fotbal Giurgiu!