Toată Poliţia de Frontieră a jucat fotbal! Da’ Acvila a fost cea mai tare!

Cei de la Acvila au fost cei mai buni!

Zilele trecute s-a desfăşurat la Segarcea, în organizarea poliţiştilor de la Punctul de Frontieră, Cupa Balcanică la minifotbal.

A fost o cempetiţie internaţională, la startul său aliniindu-se 16 echipe din România, Bulgaria şi Serbia, o competiţie care s-a bucurat de multă apreciere, mai ales din partea participanţilor!!

Echipele au fost împărţite în 4 grupe, în finală calificându-se câştigătoarea fiecărei grupe; s-a jucat pe suprafeţe mixte de teren, iarbă şi sintetic, la baza sportivă din Segarcea.

Nu au participat doar echipe ale Poliţiei de Frontieră, competiţia fiind una open.

Acvila 2003, asociaţia sportivă a Poliţiei de Frontieră Giurgiu a fost reprezentată cu onoare la competiţia de la Segarcea de un grup, o echipă de jucători foarte inimoşi, puşi pe fapte mari, în frunte cu Marius Iorga, antrenorul-jucător al acesteia, eclipsat oarecum (fie vorba între noi) de preşedintele asociaţiei, Răboj Nicu, jucător activ şi el în cadrul echipei.

“Am debutat în cadrul competiţiei jucând împotriva echipei Poliţiei Segarcea”, mi-a spus Marius Iorga, “1-1 fiind scorul final”.
Am jucat cea de-a doua partidă în compania altei echipe a Poliţiei Segarcea pe care am învins-o cu 4-1.
A urmat o victorie cu 4-0 în partida cu echipa Primăriei Segarcea.
Datorită rezultatelor am jucat un meci de departajare, câştigat la penalty.

Semifinala am jucat-o în compania unei echipe din Vidin, Bulgaria şi am câştigat cu 1-0.
Finala a fost fulminantă, am jucat tot cu poliţişti de frontieră din Bulgaria şi am câştigat cu 1-0.
În concluzie se spate spune că Giurgiu are cei mai buni poliţişti de frontieră din această parte a Dunării, chiar şi la fotbal, iată!!

A fost o competiţie frumoasă, bine organizată, aflată la cea de-a noua ediţie; ne-am propus să câştigăm şi ediţia aniversară, la anul.
Evident că am încheiat cu o rundă de socializare, repriza a treia fiind nelipsită şi aici.
Mulţumim colegilor doljeni pentru felul în care ne-au primit!”