Un meci foarte disputat, cu multe goluri, pe placul spectatorilor

Echipa Pro Gostinu

Pro Gostinu 2018 a învins cu 6-1 pe Progresul Valea Dragului duminică, 4 noiembrie, în etapa a 10-a a Seriei Sud a Ligii a 5-a Giurgiu la fotbal.

În urma acestei etape Pro Gostinu se află pe locul 8, cu 13 puncte, în urcare iar Valea Dragului este pe locul 15, cu 7 puncte, staționar.

De la această partidă a realizat o cronică un corespondent special, care a avut amabilitatea să scrie câteva cuvinte despre meciul la care a asistat, acesta fiind nimeni altul decât Ginel Asan, un jucător care a ținut mulți ani primele pagini ale mediai locale cu prestațiile sale din teren.
”Am pus ghetele în cui, nea Nelu”, mi-a spus Ginel, ”dar nu pot sta departe de fotbal așa că, dacă vrei, aș putea să fac unele cronici de la meciurile la care merg, în calitate de spectator acum, din păcate”.
Sigur că vreau, i-am răspuns, și iată ce transmite pentru Giurgiu OnLine corespondentul special Ginel Asan:

”Meciul de azi a fost unul foarte disputat, cu multe faze spectaculoase de poartă. Gazdele au dominat pe tot parcursul partidei iar superioritatea lor, pe lângă faptul că a fost evidentă în teren, se vede și în scorul de pe tabela de marcaj.

Cei din Valea Dragului au avut în echipă doar 2-3 jucători mai cunoscuți, toți ceilalți fiind la început de carieră fotbalistică.
Scorul a fost deschis chiar în primul minut de echipa din Gostinu dar în minutul 10 au fost egalați și, mai mult de atât, oaspeții au primit și un penalty la scorul de 1-1.
Din fericire pentru gazde lovitura de la 11 metri a fost apărată impecabil de portar, unul dintre membrii echipei aflați în mare formă azi.

Acesta a fost, probabil, semnalul care a deschis seria golurilor gazdelor, venite unul după altul, goluri care au dovedit că Gostinu este o echipă cu o bună organizare, o echipă care crește în formă de la meci la meci; 4-1 a fost scorul la pauză.
După pauză gostinarii au abordat partida ca și cum ar fi început de la 0-0, cu ambiție și determinare adică și echipa condusă de Marcu, cu un atacant în mare formă și el, Cambera, a mai înscris încă două goluri, la final scorul fiind 6-1.

Toți băieții au dedicat victoria de azi căpitanului echipei, Șomi, zis și Meme, fiind ziua de naștere a acestuia; nici căpitanul nu i-a lăsat cu ochii în soare pe băieți, punând la bătaie o oaie și niscaiva tulburel din recolta de anul acesta.

Dincolo de toate acestea trebuie semnalat că lucrările de amenajare a terenului decurg în ritm susținut, primarul nostru, la fel ca toți ceilalți, vrându-ne acasă! Să jucăm pe terenul nostru, adică. Tuturor le promitem că vom face tot posibilul pentru a nu-i dezamăgi.