Unirea Vânători continuă în frumoasa tradiție, cu victorie!

Silver Inter Zorile - Unirea Vanatori
Poză furată de pe pagina de Fb a echipei Unirea Vânători!

AS Unirea Vânători a învins pe AS Silver cu 3-1 în cea de-a doua etapă a Seriei Nord a Ligii a 4-a Giurgiu, într-o partidă disputată sâmbătă, 2 septembrie, pe terenul din Zorile.

Este cea de-a doua victorie a echipei din Vânători, o victorie importantă, obținută în deplasare, pe terenul unei echipe care nu prea dă din punctele de acasă.

Deși este prematur de consemnat, Unirea Vânători se află în acest moment pe locul 3 în serie, golaverajul fiind cel care se pare că nu prea este prieten cu vânătorii!

Unirea Vânători, o echipă cu un parcurs mai mult decât onorabil în precedenta ediție de campionat, și-a propus și anul acesta un obiectiv la fel de îndrăzneț și anume poziționarea pe unul dintre locurile 1-4, evident cât mai sus posibil.

Despre meciul în sine mi-a spus câteva cuvinte Lucian Antonescu de la Voința Vânători:

”A fost un meci foarte disputat, între două echipe cu ambiții la fel de mari: noi, să ne menținem în cursa pentru atingerea obiectivului propus, cei din Zorile, să nu piardă niciun punct pe teren propriu”, mi-a spus Lucian.

”Meciul a început prost pentru noi, cei din Zorile ne-au cam dominat în primele 15-20 de minute și au avut câteva ocazii de a înscrie dar pe care, din fericire pentru noi, le-au ratat.

Ne-am revenit și am pus stăpânire pe joc, am trecut la ofensivă și până la pauză am marcat de două ori, prin Alin Ștefan (Tzonea, transferat de la Aninoasa, din Liga 3) și Alin Silviu. 2-0 pentru noi a fost la pauză.

După pauză am intrat ceva mai relaxați în teren dar jucul a luat o întorsătură urâtă pentru noi atunci când în minutul 50 am rămas în 10 oameni.
Zorile au trecut la contraatac, au avut câteva ocazii de a marca și chiar au făcut-o cam prin minutul 60, dintr-un penalty transformat de Alex Oltean.

În condițiile în care gazdele doreau cu disperare golul egalizator noi am reușit să închidem bine jocul, să ne conservăm avantajul și chiar să ni-l mărim, în minutul 75 înscriind cel de-al 3-lea gol (prin Lucian Antonescu, n.red.).
A fost momentul în care ne-am liniștit, fiind siguri de câștigarea celor 3 puncte; de altfel cei din Zorile au redus motoarele pe finalul meciului, conștienți probabil că soarta acestuia fusese tranșată.

Noi, cei de la Unirea Vânători, suntem un grup unit, omogen, o adevărată echipă și tocmai aceasta este explicația evoluției noastre bune în teren; îi felicit pe cei de la Zorile (am jucat 2 ani la ei și am rămas prieteni) și le urez baftă.
Sper ca numărul 10 de la ei, Adrian Dumitru, să facă pasul la o echipă mai mare, căci se vede că are potențial”, a încheiat Lucian Antonescu, într-un frumos și apreciabil spirit de sportivitate, de respect față de adversar care, în ultimă instanță, înseamnă respect față de sine.

Atitudine care nu mă surprinde, nu mă miră în niciun fel căci întotdeauna la cei din Vănători am întâlnit această atitudine, de respect față de cei din jur.
Succes le urez și eu, tuturor celor care tratează fotbalul cu respect și pasiune și nu cu orgolii sau frustrări.