Unul este subiectiv, celălalt obiectiv… Dar cine – cum este? Ziceți voi…

Echipa Bolintin Malu Spart

Consider că în sport cel mai important lucru este spiritul sportiv (fairplay-ul, cum ne place să zicem); în teren dar și în afara terenului…

Să zici despre reprezentantul unei echipe că este iar tu, reprezentantul celeilalte, ești , mi se pare oarecum ciudat… Prin însuși faptul că vorbești despre tine și ai tăi nu ai cum să fii obiectiv…

Imediat după ce am publicat articolul despre partida Bolintin Malu Spart – AS Singureni (care conținea și un punct de vedere al reprezentantului echipei din Singureni) am primit un material (amplu) de la Alexandru Pricopie, reprezentantul echipei ; îl redau integral:

”Am citit cronica meciului redactata de reprezentantul celor din Singureni.
Sincer, dupa ce am citit acel articol, am zis “chiar asa tare ne-au violat cei din Singureni?”, “am vazut eu altceva ?”

Consider ca domnul Ragalie a tratat cu subiectivism problema atunci cand a facut declaratii refertioare la partida de sambata.
Voi incerca sa fiu cat mai obiectiv si va voi relata meciul vazut prin ochii mei, ai antrenorului Florin Anghel si a celor aproape 400 spectatori.

Meciul a inceput cu un joc mai bun al nostru, am pasat, si ne-am creat ocazii de gol, in primele 25 minute controland jocul in totalitate (probabil asta este perioada de “tatonare” despre care vorbeste domnul Ragalie), si doar presiunea meciului a facut ca scorul sa ramana 0-0.

In minutul 15 din pacate a trebuit sa efectuam prima schimbare, atunci cand Datcu Florin s-a accidentat.
In repriza a doua, lucrurile s-au echilibrat, ba chiar ne-am simtit putin dominati timp de 20 minute.

Trebuie mentionat ca in minutul 55, jucatorul oaspetilor, Anghilin, a faultat din spate la o faza de contra atac si nu a primit al doilea galben. Nu imi aduc aminte ca timp de 90 minute, baietii de la Singureni sa fi reusit sa intre cu mingea la picior in careul nostru, insa au reusit sa deschida scorul printr-o centrare venita perfect de la internationalul Danut Lupu.

Baietii nostrii nu s-au pierdut si in urmatoarele 10 minute au restabilit egalitatea printr-o executie spectaculoasa, un gol inscris din foarfeca perfecta de catre Florin Anghel.
Dupa inscrierea golului egalizator, am mai ratat in 5 minute, 4 ocazii clare de gol.

Sunt de parere ca ambele echipe au pierdut 3 puncte, si ei au avut cateva ocazii, dar si noi am avut ceva mai multe zic eu.

Nu ne bucuram de acest egal, ne-am dorit victoria si credem noi ca am facut tot ce am putut in conditiile in care au lipsit 2 jucatori de baza iar al 3-lea a iesit in minutul 15.

Acum putem spune ca am intalnit toate contracandidatele la primele doua locuri si suntem de parere ca echipa din Mihailesti este cea mai puternica adversara pe care am intalnit-o.

Ii felicitam pe baietii de la Singureni pentru meciul frumos, pentru fair play-ul aratat in teren si le dorim mult succes in continuare.
Totodata multumim din suflet bolintinenilor care au fost prezenti la stadion intr-un numar atat de mare.”