Viitorul Puieni – singura echipă de Liga 5 care merge mai departe în Cupa României

Dupa o zi de serviciu si un meci in Cupa

Viitorul Puieni a învins cu 2-1 pe Dunărea Oinacu miercuri, 31 octombrie, în etapa a 2-a a fazei județene a Cupei României la fotbal.

Viitorul Puieni are o istorie frumoasă în această competiție, în urmă cu ceva timp ajungând până în finala județeană unde, din păcate, a fost învinsă de Arsenal Malu cu 4-1; dar ce echipă era Arsenal Malu pe vremea aceea!

În partida de miercuri fotbaliștii din Puieni au întâlnit o echipă mult mai experimentată, după cum ei înșiși o recunosc dar pe care a depășit-o clar la ambiție, la dorința de a face un joc cît mai bun.
După cum spunea antrenorul echipei, Marius Iorga, ”…au fost dificultăți în a strânge 11 jucători, dat fiind ziua și ora de disputare a partidei însă până la urmă s-au strâns 12, puțini dar inimoși…”
”Cei din Oinacu erau mai mulți, e drept că ei aveau și ceva juniori alături dar acesta este un avantaj, noi, la Liga 5 neavând juniori.

Partida a evoluat relativ liniștit în prima repriză, au fost tatonări din partea ambelor echipe; pe finalul reprizei oaspeții au deschis scorul.
După pauză s-a văzut clar că am intrat mai hotărâți în teren, jucând doar la câștig căci de pierdut nu mai aveam ce pierde, oaspeții fiind deja în avantaj.
Și asta s-a dovedit a fi o alegere bună căci am reușit să egalăm la o reluare spectaculoasă cu capul a lui Marius Căpățână, după un corner.
Golul victoriei a fost adus de căpitanul nostru Iulian Mărgărint cu un lob frumos peste portarul oaspeților, în urma unei acțiuni personale.

A fost mare bucurie la fluierul final! De această dată jocul ne-a ieșit, de fiecare dată punem mult suflet în joc dar încă suntem oscilanți în evoluții dar, repet, de această dată ne bucurăm de victorie.
Având în vedere că din Seriile Nord merg mai departe doar Mihai Bravu și Dunărea Giurgiu, etaloane ale fotbalului giurgiuvean, aș zice, bucuria și mândria noastră este explicabilă.
Fiți siguri că ne vom vinde scump pielea în etapa următoare.

Am încheiat ziua cu o bere, între prieteni, cei care am reușit să ne strângem căci atât eu cât și ceilalți care au putut veni ne-am învoit de la serviciu pentru a ajunge la stadion… Dar astea sunt aspecte care nu-i interesează pe unii… Unii care vor zice că dacă nu poți, nu vii, nu e obligatoriu… Da, nu e obligatoriu dar e frustrant să nu vii deși ai vrea și tu să participi, la fel ca alții.”